KEMET T530X337M010AHE006
T530X337M010AHE006 picture photo
Mfg. Part Number
T530X337M010AHE006
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 330UF 10V 2917
Datasheet Download
T530X337M010AHE006.pdf
Availability of T530X337M010AHE006
QUANTITY
T530X337M010AHE006 Order Process
Ship out your order
Specifications of T530X337M010AHE006
Internal Part NumberEIS-T530X337M010AHE006
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductT530 Series Polymer Electrolytic Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesKO-CAP T530
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)6 mOhm @ 100kHz
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeX
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T530X337M010AHE006
Related LinksT530X337M, T530X337M010AHE006 Datasheet, KEMET Distributor
T530X337M010AHE006 Details Description
Related parts for T530X337M010AHE006
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A 12POWERSSO datasheet.pdf
SENSOR MOTION PIR 12M RANGE BLK datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
TOOL INSERT 4POS 2-UP POWER MOD datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.2V 200W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156" datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf