KEMET T530X477M006AHE004
T530X477M006AHE004 picture photo
Mfg. Part Number
T530X477M006AHE004
Brief Description
CAP TANT POLY 470UF 6.3V 2917
Datasheet Download
T530X477M006AHE004.pdf
Availability of T530X477M006AHE004
QUANTITY
T530X477M006AHE004 Order Process
Ship out your order
Specifications of T530X477M006AHE004
Internal Part NumberEIS-T530X477M006AHE004
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Standard Package1
SeriesKO-CAP T530
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)4 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeX
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T530X477M006AHE004
Related LinksT530X477M, T530X477M006AHE004 Datasheet, KEMET Distributor
T530X477M006AHE004 Details Description
Related parts for T530X477M006AHE004
CONN COMPACT FLASH CARD R/A SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI 3/8-24 UNF 4.5V datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 14POS 10MM datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 920MA 700 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf