KEMET T543B107K010ATE150
T543B107K010ATE150 picture photo
Mfg. Part Number
T543B107K010ATE150
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 100UF 10V 3528
Datasheet Download
T543B107K010ATE150.pdf
Availability of T543B107K010ATE150
QUANTITY
T543B107K010ATE150 Order Process
Ship out your order
Specifications of T543B107K010ATE150
Internal Part NumberEIS-T543B107K010ATE150
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesKO-CAP T543
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)150 mOhm @ 100kHz
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T543B107K010ATE150
Related LinksT543B107K, T543B107K010ATE150 Datasheet, KEMET Distributor
T543B107K010ATE150 Details Description
Related parts for T543B107K010ATE150
CONN HEADER RT/A .100 16POS 30AU datasheet.pdf
BATTERY PK S-HD 9.0V C SIZE ZINC datasheet.pdf
CONN SPRING 44POS SNGL .430 SMD datasheet.pdf
CABLE CAT6 UNSHIELDED YEL 3M datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 10 OLIVE datasheet.pdf
POWER STRIP SURGE CHECK 6' 6OUT datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 475MA 350 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 1.69 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.49KOHM 0.1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE PIN datasheet.pdf
37P M R/A 370 CLIP 4-40 830PF datasheet.pdf