KEMET T543C107K010ATE025
T543C107K010ATE025 picture photo
Mfg. Part Number
T543C107K010ATE025
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 100UF 10V 2413
Datasheet Download
T543C107K010ATE025.pdf
Availability of T543C107K010ATE025
QUANTITY
T543C107K010ATE025 Order Process
Ship out your order
Specifications of T543C107K010ATE025
Internal Part NumberEIS-T543C107K010ATE025
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesKO-CAP T543
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)25 mOhm @ 100kHz
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2413 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesHigh Reliability
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T543C107K010ATE025
Related LinksT543C107K, T543C107K010ATE025 Datasheet, KEMET Distributor
T543C107K010ATE025 Details Description
Related parts for T543C107K010ATE025
IC MOTHERBRD PWR SUPPLY 24-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 15PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 167MHZ 165CABGA datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 30ppm 10pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 511 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC MMIC MIXER DBL-BAL DIE datasheet.pdf
SHOULDER SCREW datasheet.pdf
PWRBLADE VERT LF REC datasheet.pdf
CAP FILM 6.8UF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf