KEMET T543D156K035AHW1007505
T543D156K035AHW1007505 picture photo
Mfg. Part Number
T543D156K035AHW1007505
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 15UF 10% 35V SMD
Datasheet Download
T543D156K035AHW1007505.pdf
Availability of T543D156K035AHW1007505
QUANTITY
T543D156K035AHW1007505 Order Process
Ship out your order
Specifications of T543D156K035AHW1007505
Internal Part NumberEIS-T543D156K035AHW1007505
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesKO-CAP T543
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm @ 100kHz
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T543D156K035AHW1007505
Related LinksT543D156K03, T543D156K035AHW1007505 Datasheet, KEMET Distributor
T543D156K035AHW1007505 Details Description
Related parts for T543D156K035AHW1007505
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 1.5MHZ 14SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 3.5MM datasheet.pdf
SIDACTOR 4CHP 550V 400A MS013 datasheet.pdf
CAP ALUM 243UF 125V QC TERM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 600MA 250VAC 50VDC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
OSC TCXO 20.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf
RES 11.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LIGHT PIPE PNL 2MM SQUARE 9MM datasheet.pdf