KEMET T543V685K050ATE065
T543V685K050ATE065 picture photo
Mfg. Part Number
T543V685K050ATE065
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 6.8UF 50V 7343
Datasheet Download
T543V685K050ATE065.pdf
Availability of T543V685K050ATE065
QUANTITY
T543V685K050ATE065 Order Process
Ship out your order
Specifications of T543V685K050ATE065
Internal Part NumberEIS-T543V685K050ATE065
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesKO-CAP T543
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)65 mOhm @ 100kHz
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeV
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T543V685K050ATE065
Related LinksT543V685K, T543V685K050ATE065 Datasheet, KEMET Distributor
T543V685K050ATE065 Details Description
Related parts for T543V685K050ATE065
AC/DC CONVERTER 28V 40W datasheet.pdf
CONN JACK 20POS FMALE CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 1.15 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 2KV NP0 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 5% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
BOOM ASSEMBLY datasheet.pdf
BATT PACK 6.0V 2000MAH NIMH datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf