KEMET T550B127K015AH4250
T550B127K015AH4250 picture photo
Mfg. Part Number
T550B127K015AH4250
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 120UF 15V AXIAL
Datasheet Download
T550B127K015AH4250.pdf
Availability of T550B127K015AH4250
QUANTITY
T550B127K015AH4250 Order Process
Ship out your order
Specifications of T550B127K015AH4250
Internal Part NumberEIS-T550B127K015AH4250
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesT550
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.281" Dia x 0.641" L (7.14mm x 16.28mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T550B127K015AH4250
Related LinksT550B127K, T550B127K015AH4250 Datasheet, KEMET Distributor
T550B127K015AH4250 Details Description
Related parts for T550B127K015AH4250
IC SDRAM 128MBIT 100MHZ 54VFBGA datasheet.pdf
FUSE CERM 12A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
CONN PLUG 0.5MM 50POS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
HDR STR DR.100 DP SMT datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
MODEM CDMA VERIZON RS-232 BUNDLE datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf