KEMET T550B406K030AH4251
T550B406K030AH4251 picture photo
Mfg. Part Number
T550B406K030AH4251
Brief Description
CAP TANT POLY 40UF 30V AXIAL
Datasheet Download
T550B406K030AH4251.pdf
Availability of T550B406K030AH4251
QUANTITY
T550B406K030AH4251 Order Process
Ship out your order
Specifications of T550B406K030AH4251
Internal Part NumberEIS-T550B406K030AH4251
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesT550
PackagingBulk
Capacitance40µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated30V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.281" Dia x 0.641" L (7.14mm x 16.28mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T550B406K030AH4251
Related LinksT550B406K, T550B406K030AH4251 Datasheet, KEMET Distributor
T550B406K030AH4251 Details Description
Related parts for T550B406K030AH4251
Connector Header 62 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A 16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
IC VIDEO SWITCH QUAD SPST 20SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10V 10% 2824 datasheet.pdf
CARD GUIDE VERT MOUNT 46.5MM datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 422 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC TEMP SENSOR RH 3% QFN datasheet.pdf
SSD 8GB MSATA SATA II 3.3V datasheet.pdf
CAP FILM 120NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf