KEMET T550B406K030AT4250
T550B406K030AT4250 picture photo
Mfg. Part Number
T550B406K030AT4250
Brief Description
CAP TANT POLY 40UF 30V AXIAL
Datasheet Download
T550B406K030AT4250.pdf
Availability of T550B406K030AT4250
QUANTITY
T550B406K030AT4250 Order Process
Ship out your order
Specifications of T550B406K030AT4250
Internal Part NumberEIS-T550B406K030AT4250
SeriesT550
PackagingBulk
Capacitance40µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated30V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.281" Dia x 0.641" L (7.14mm x 16.28mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T550B406K030AT4250
Related LinksT550B406K, T550B406K030AT4250 Datasheet, KEMET Distributor
T550B406K030AT4250 Details Description
Related parts for T550B406K030AT4250
IC BUFF/DVR TRI-ST DL US8 datasheet.pdf
RES 698K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 5KV X7R 3640 datasheet.pdf
OSC XO 11.059MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 250V RADIAL datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 750 I/O 1761FCBGA datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.06A 188 MOHM datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB datasheet.pdf
CONTROL TEMP 100-240V PANEL MT datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE 4-WIRE TERM 25A datasheet.pdf