KEMET T550B476K050AH4251
T550B476K050AH4251 picture photo
Mfg. Part Number
T550B476K050AH4251
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 47UF 50V AXIAL
Datasheet Download
T550B476K050AH4251.pdf
Availability of T550B476K050AH4251
QUANTITY
T550B476K050AH4251 Order Process
Ship out your order
Specifications of T550B476K050AH4251
Internal Part NumberEIS-T550B476K050AH4251
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesT550
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.281" Dia x 0.641" L (7.14mm x 16.28mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T550B476K050AH4251
Related LinksT550B476K, T550B476K050AH4251 Datasheet, KEMET Distributor
T550B476K050AH4251 Details Description
Related parts for T550B476K050AH4251
CONN POWER ENTRY W/FILTER 3AMP datasheet.pdf
RES SMD 4.12K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 10% 1210 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 2.2W D 20UCSP datasheet.pdf
TVS DIODE 136VWM 219VC SMD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf