KEMET T550B756K075AT4251
T550B756K075AT4251 picture photo
Mfg. Part Number
T550B756K075AT4251
Brief Description
CAP TANT POLY 75UF 75V AXIAL
Datasheet Download
T550B756K075AT4251.pdf
Availability of T550B756K075AT4251
QUANTITY
T550B756K075AT4251 Order Process
Ship out your order
Specifications of T550B756K075AT4251
Internal Part NumberEIS-T550B756K075AT4251
SeriesT550
PackagingBulk
Capacitance75µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated75V
ESR (Equivalent Series Resistance)110 mOhm
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.281" Dia x 0.641" L (7.14mm x 16.28mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T550B756K075AT4251
Related LinksT550B756K, T550B756K075AT4251 Datasheet, KEMET Distributor
T550B756K075AT4251 Details Description
Related parts for T550B756K075AT4251
IC CPLD 980MC 6.2NS 144TQFP datasheet.pdf
IC 2DRVR/2RCVR RS232 5V 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
RES 22.0 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 229K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
12U TINTED WINDOW DOOR FOR HWM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 8A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
RES SMD 5.36K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
Crystal 32.7680kHz 20ppm 12.5pF 80 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf