KEMET T550B756M075BH4251
T550B756M075BH4251 picture photo
Mfg. Part Number
T550B756M075BH4251
Brief Description
CAP TANT POLY 75UF 75V AXIAL
Datasheet Download
T550B756M075BH4251.pdf
Availability of T550B756M075BH4251
QUANTITY
T550B756M075BH4251 Order Process
Ship out your order
Specifications of T550B756M075BH4251
Internal Part NumberEIS-T550B756M075BH4251
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesT550
PackagingTray
Capacitance75µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated75V
ESR (Equivalent Series Resistance)110 mOhm @ 100kHz
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.279" Dia x 0.650" L (7.09mm x 16.51mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T550B756M075BH4251
Related LinksT550B756M, T550B756M075BH4251 Datasheet, KEMET Distributor
T550B756M075BH4251 Details Description
Related parts for T550B756M075BH4251
CAP ALUM 56UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .050 SMD datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 10TDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
Connector Socket 3 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
MANAGED SW (16) 10/100, (2) SFP datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 32.4VC DO-219AB datasheet.pdf
RES 4.22 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf