KEMET T551B127K050AH4251
T551B127K050AH4251 picture photo
Mfg. Part Number
T551B127K050AH4251
Brief Description
CAP TANT POLY 120UF 50V AXIAL
Datasheet Download
T551B127K050AH4251.pdf
Availability of T551B127K050AH4251
QUANTITY
T551B127K050AH4251 Order Process
Ship out your order
Specifications of T551B127K050AH4251
Internal Part NumberEIS-T551B127K050AH4251
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package19
PackagingTray
Capacitance120µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)90 mOhm
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Size / Dimension0.312" Dia x 0.641" L (7.92mm x 16.28mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T551B127K050AH4251
Related LinksT551B127K, T551B127K050AH4251 Datasheet, KEMET Distributor
T551B127K050AH4251 Details Description
Related parts for T551B127K050AH4251
REGU 15A BOOSTER SMD datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
MEMORY CARD SD PRO DUO 4GB datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 30V datasheet.pdf
OSC XO 1.24416GHZ LVDS SMD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
Connector Socket 33 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CABLE MOUNT ADH datasheet.pdf
500 TB SOCKET RA W/LATCH datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf