KEMET T551B567K010AT4251
T551B567K010AT4251 picture photo
Mfg. Part Number
T551B567K010AT4251
Brief Description
CAP TANT POLY 560UF 10V AXIAL
Datasheet Download
T551B567K010AT4251.pdf
Availability of T551B567K010AT4251
QUANTITY
T551B567K010AT4251 Order Process
Ship out your order
Specifications of T551B567K010AT4251
Internal Part NumberEIS-T551B567K010AT4251
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package19
PackagingTray
Capacitance560µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)90 mOhm
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Size / Dimension0.312" Dia x 0.641" L (7.92mm x 16.28mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T551B567K010AT4251
Related LinksT551B567K, T551B567K010AT4251 Datasheet, KEMET Distributor
T551B567K010AT4251 Details Description
Related parts for T551B567K010AT4251
SOCKET ADAPTER QFP TO 160PGA datasheet.pdf
CABLE SMA/SMA-RA 12" RG-142 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 22POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 8BIT 24TVSOP datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 5.2A 27 MOHM SMD datasheet.pdf
LED RED CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP CER 2.3PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CAP ALUM 28000UF 20% 5V FLATPACK datasheet.pdf
CONN RETAINER SINGLE ROW 5POS datasheet.pdf