Vishay/Sprague T55A336M010C0070
T55A336M010C0070 picture photo
Mfg. Part Number
T55A336M010C0070
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 33UF 10V SMD
Datasheet Download
T55A336M010C0070.pdf
Availability of T55A336M010C0070
QUANTITY
T55A336M010C0070 Order Process
Ship out your order
Specifications of T55A336M010C0070
Internal Part NumberEIS-T55A336M010C0070
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesvPolyTan™ T55
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)70 mOhm @ 100kHz
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T55A336M010C0070
Related LinksT55A336M, T55A336M010C0070 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T55A336M010C0070 Details Description
Related parts for T55A336M010C0070
CONN HEADER 25POS .100" SNGL R/A datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 455MA 460 MOHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 200MW 1005 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG RED 1000' datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
DC/DC CONV POWER MOD 15W datasheet.pdf