Vishay/Sprague T55A336M6R3C0500
T55A336M6R3C0500 picture photo
Mfg. Part Number
T55A336M6R3C0500
Brief Description
CAP TANT POLY 33UF 6.3V 1206
Datasheet Download
T55A336M6R3C0500.pdf
Availability of T55A336M6R3C0500
QUANTITY
T55A336M6R3C0500 Order Process
Ship out your order
Specifications of T55A336M6R3C0500
Internal Part NumberEIS-T55A336M6R3C0500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesvPolyTan Family of T55 Molded Polymer Tantalum Capacitors
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T55A336M6R3C0500
Related LinksT55A336M, T55A336M6R3C0500 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T55A336M6R3C0500 Details Description
Related parts for T55A336M6R3C0500
FIXED IND 1UH 4.4A 17.7 MOHM SMD datasheet.pdf
CABLE MOLDED RG62/U 48" datasheet.pdf
THERM COND ADH 2.0MIL 1"X36YD datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 48SSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.3A 191 MOHM SMD datasheet.pdf
2.5 WTB WAFER ASSY W/KINK 12CKT datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf