Vishay/Sprague T55B107M6R3C0040
T55B107M6R3C0040 picture photo
Mfg. Part Number
T55B107M6R3C0040
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 100UF 6.3V 1411
Datasheet Download
T55B107M6R3C0040.pdf
Availability of T55B107M6R3C0040
QUANTITY
T55B107M6R3C0040 Order Process
Ship out your order
Specifications of T55B107M6R3C0040
Internal Part NumberEIS-T55B107M6R3C0040
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesvPolyTan Family of T55 Molded Polymer Tantalum Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesvPolyTan™ T55
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)40 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T55B107M6R3C0040
Related LinksT55B107M, T55B107M6R3C0040 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T55B107M6R3C0040 Details Description
Related parts for T55B107M6R3C0040
RES SMD 10K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SW SUBMINI SPST-NO .1A PIN PLNGR datasheet.pdf
EVAL BOARD 1 FOR ISL870X datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 62.5MHZ 6CLCC datasheet.pdf