Vishay/Sprague T55B337M2R5C0035
T55B337M2R5C0035 picture photo
Mfg. Part Number
T55B337M2R5C0035
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 330UF 2.5V 1411
Datasheet Download
T55B337M2R5C0035.pdf
Availability of T55B337M2R5C0035
QUANTITY
T55B337M2R5C0035 Order Process
Ship out your order
Specifications of T55B337M2R5C0035
Internal Part NumberEIS-T55B337M2R5C0035
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesvPolyTan Family of T55 Molded Polymer Tantalum Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesvPolyTan™ T55
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)35 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T55B337M2R5C0035
Related LinksT55B337M, T55B337M2R5C0035 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T55B337M2R5C0035 Details Description
Related parts for T55B337M2R5C0035
POT 1K OHM 0.15W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS .100 VERT TIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 200 OHM 5% 50W datasheet.pdf
RES 294 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 225MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf