Vishay/Sprague T55T336M6R3C0070
T55T336M6R3C0070 picture photo
Mfg. Part Number
T55T336M6R3C0070
Brief Description
CAP TANT POLY 33UF 6.3V 1411
Datasheet Download
T55T336M6R3C0070.pdf
Availability of T55T336M6R3C0070
QUANTITY
T55T336M6R3C0070 Order Process
Ship out your order
Specifications of T55T336M6R3C0070
Internal Part NumberEIS-T55T336M6R3C0070
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesvPolyTan Family of T55 Molded Polymer Tantalum Capacitors
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesvPolyTan™ T55
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)70 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeT
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T55T336M6R3C0070
Related LinksT55T336M, T55T336M6R3C0070 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T55T336M6R3C0070 Details Description
Related parts for T55T336M6R3C0070
MOSFET 2P-CH 60V 3.7A 8-SOIC datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR LIS3LV02DL datasheet.pdf
TVS DIODE 120VWM 193VC SMC datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V X7R 2220 datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 100POS AU datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 1.5W DO214AA datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 12K OHM 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 233.4VC R6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf