Eaton (formerly Cooper Bussmann) T60100-3C
T60100-3C picture photo
Mfg. Part Number
T60100-3C
Manufacturer
Product Category
Fuseholders
Brief Description
FUSE BLOK CART 600V 100A CHASSIS
Datasheet Download
T60100-3C.pdf
Availability of T60100-3C
QUANTITY
T60100-3C Order Process
Ship out your order
Specifications of T60100-3C
Internal Part NumberEIS-T60100-3C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyFuseholders
SeriesT600
Fuseholder TypeBlock
Fuse TypeCartridge
For Use With/Related ProductsClass T
Fuse Size0.75" Dia x 2.95" L (19.1mm x 75mm)
Number of Circuits3
Voltage600V
Current Rating100A
Mounting TypeChassis Mount
Orientation-
Termination StyleBox Lug
Contact Material-
Contact Finish-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T60100-3C
Related LinksT601, T60100-3C Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
T60100-3C Details Description
Related parts for T60100-3C
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 2A 68 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.02M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 56.2 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
RES 26.7 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 33.2 OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf
3 V/5 V, 16-Bit nanoDACTM D/A with 10 ppm/∑C Max On-Chip Reference in SOT-23 IC datasheet.pdf