Connor-Winfield T602-038.88M
T602-038.88M picture photo
Mfg. Part Number
T602-038.88M
Brief Description
OSC TCXO 38.88MHZ LVCMOS SMD
Datasheet Download
T602-038.88M.pdf
Availability of T602-038.88M
QUANTITY
T602-038.88M Order Process
Ship out your order
Specifications of T602-038.88M
Internal Part NumberEIS-T602-038.88M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductT6xx Series TCXO/VCTCXOs Oscillators
Standard Package1
SeriesT
PackagingDigi-Reel®
TypeTCXO
Frequency38.88MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±280ppb
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)2.1mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.094" (2.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T602-038.88M
Related LinksT602-0, T602-038.88M Datasheet, Connor-Winfield Distributor
T602-038.88M Details Description
Related parts for T602-038.88M
RES SMD 47.5 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SSR 2A 125VAC 7/14VDC RANDOM datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 10% 2312 datasheet.pdf
4 ROW R/A RECEPTACLE PRESS datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 18POS datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 240VAC 60VDC datasheet.pdf
RES 180 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 226K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 48V datasheet.pdf
IC SLIC 2CH UNIV 150V 48TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT SKT datasheet.pdf