Powerex Inc. T607041854BT
T607041854BT picture photo
Mfg. Part Number
T607041854BT
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
SCR FAST SW 175A 400V TO-93
Datasheet Download
T607041854BT.pdf
Availability of T607041854BT
QUANTITY
T607041854BT Order Process
Ship out your order
Specifications of T607041854BT
Internal Part NumberEIS-T607041854BT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingBulk
Voltage - Off State400V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)3V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.85V
Current - On State (It (AV)) (Max)175A
Current - On State (It (RMS)) (Max)275A
Current - Hold (Ih) (Max)-
Current - Off State (Max)25mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)4500A @ 60Hz
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseTO-209AB, TO-93-4, Stud
Supplier Device PackageTO-93
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T607041854BT
Related LinksT60704, T607041854BT Datasheet, Powerex Inc. Distributor
T607041854BT Details Description
Related parts for T607041854BT
TRIMMER 1K OHM 0.2W SMD datasheet.pdf
CONN FFC RCPT HSG 10POS 2.54MM datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 1K 28DIP datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKE 680UH PC MT datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSNG 8-1POS MINI CPC datasheet.pdf
IC CTRLR HOT PLUG NEG VOLT 8SOIC datasheet.pdf
THERM NTC 1KOHM 5% 1206 SMD datasheet.pdf
IC PLL CLK DRIVER 3.3V 24-TSSOP datasheet.pdf
FIBER OPTIC AMP HIGH PRECISION datasheet.pdf
RES 15 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.87M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf