Vishay Sfernice T63YA102KT20
T63YA102KT20 picture photo
Mfg. Part Number
T63YA102KT20
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 1K OHM 0.25W TH
Datasheet Download
T63YA102KT20.pdf
Availability of T63YA102KT20
QUANTITY
T63YA102KT20 Order Process
Ship out your order
Specifications of T63YA102KT20
Internal Part NumberEIS-T63YA102KT20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesT63
PackagingTube
Resistance (Ohms)1k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns15
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.268" x 0.197" Face x 0.268" H (6.80mm x 5.00mm x 6.80mm)