FFF T714435000J0G
T714435000J0G picture photo
Mfg. Part Number
T714435000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
762 TB RISING CLAMP 180D
Datasheet Download
T714435000J0G.pdf
Availability of T714435000J0G
QUANTITY
T714435000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of T714435000J0G
Internal Part NumberEIS-T714435000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesT7
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level14
Pitch0.300" (7.62mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current30A
Voltage300V
Wire Gauge10-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.78 Nm (6.9 Lb-In)
Screw ThreadM3.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T714435000J0G
Related LinksT71443, T714435000J0G Datasheet, FFF Distributor
T714435000J0G Details Description
Related parts for T714435000J0G
CAP ALUM 3300UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE DIFF 5" H2O 4SIP datasheet.pdf
FILTER LINE PWR STD 15A 2POLE QC datasheet.pdf
CONTACT BUSS 4 PAIR GOLD datasheet.pdf
CAP CER 390PF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 5.2VOUT 50W datasheet.pdf