Powerex Inc. T720064504DN
T720064504DN picture photo
Mfg. Part Number
T720064504DN
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
SCR PHASE CTRL MOD 600V 450A
Datasheet Download
T720064504DN.pdf
Availability of T720064504DN
QUANTITY
T720064504DN Order Process
Ship out your order
Specifications of T720064504DN
Internal Part NumberEIS-T720064504DN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileKey Features and Advantages for Using POW-R-BLOK™ Modules
Standard Package5
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBulk
StructureSingle
Number of SCRs, Diodes1 SCR
Voltage - Off State600V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - On State (It (AV)) (Max)450A
Current - On State (It (RMS)) (Max)700A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)7650A, 8400A
Current - Hold (Ih) (Max)-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTO-200AC, B-PUK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T720064504DN
Related LinksT72006, T720064504DN Datasheet, Powerex Inc. Distributor
T720064504DN Details Description
Related parts for T720064504DN
VARISTOR 162V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS GHD R/A SMD datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND BLUE datasheet.pdf
IC COMPAR PWR RRI DL PP 8VSSOP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf
RES 1K OHM .3W .01% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
EVAL KIT FOR ACT4514SH-T datasheet.pdf
DISCWIRE .2450.2600.2650.2770 datasheet.pdf
CAP FILM 820 NF 10% 1250VDC RAD datasheet.pdf