Powerex Inc. T720124504DN
T720124504DN picture photo
Mfg. Part Number
T720124504DN
Brief Description
SCR PHASE CTRL MOD 1200V 450A
Datasheet Download
T720124504DN.pdf
Availability of T720124504DN
QUANTITY
T720124504DN Order Process
Ship out your order
Specifications of T720124504DN
Internal Part NumberEIS-T720124504DN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileKey Features and Advantages for Using POW-R-BLOK™ Modules
Standard Package5
Number of SCRs, Diodes1 SCR
Voltage - Off State1200V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - On State (It (AV)) (Max)450A
Current - On State (It (RMS)) (Max)700A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)7650A, 8400A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T720124504DN
Related LinksT72012, T720124504DN Datasheet, Powerex Inc. Distributor
T720124504DN Details Description
Related parts for T720124504DN
IC ENCORE XP MCU FLASH 1K 28SSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 15A TO-220 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 10A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 7" 1MM 15POS datasheet.pdf
IC FPGA 67 I/O 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 3POS PIN datasheet.pdf
RES 124 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf