TE Connectivity Potter & Brumfield Relays T77V1D3-24
T77V1D3-24 picture photo
Mfg. Part Number
T77V1D3-24
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 3A 24V
Datasheet Download
T77V1D3-24.pdf
Availability of T77V1D3-24
QUANTITY
T77V1D3-24 Order Process
Ship out your order
Specifications of T77V1D3-24
Internal Part NumberEIS-T77V1D3-24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPlug-In Relays
3D Model2-1393194-7.pdf
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Case Base 03/Jun/2015
Multiple Devices Remove Ribs 01/Sep/2015
PCN PackagingMultiple Devices 22/Jan/2015
Multiple Devices Packaging Reversal 20/May/2015
Standard Package100
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesT77
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current8.3mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)3A
Switching Voltage250VAC, 30VDC - Max
Turn On Voltage (Max)18 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time10ms
Release Time4ms
FeaturesInsulation - Class F, Sealed - Flux Protection
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power200 mW
Coil Resistance2.88 kOhms
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T77V1D3-24
Related LinksT77V1, T77V1D3-24 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
T77V1D3-24 Details Description
Related parts for T77V1D3-24
FIXED IND 1MH 2.9A 330 MOHM TH datasheet.pdf
IC REG LDO 5.1V 75MA SNT6A datasheet.pdf
CABLE HDMI 28AWG 1METER BLACK datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX14512 datasheet.pdf
CONN RCPT 8 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
BLZP 5.08/06/270LH SN BK BX datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
30" X 60" KIT GREEN datasheet.pdf