TE Connectivity Potter & Brumfield Relays T7CV5D-24
T7CV5D-24 picture photo
Mfg. Part Number
T7CV5D-24
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 12A 24V
Datasheet Download
T7CV5D-24.pdf
Availability of T7CV5D-24
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T7CV5D-24 Order Process
Ship out your order
Specifications of T7CV5D-24
Internal Part NumberEIS-T7CV5D-24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model6-1393190-0.pdf
Standard Package25
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesT7C
PackagingTube
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current15mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)12A
Switching Voltage240VAC, 28VDC - Max
Turn On Voltage (Max)18 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time10ms
Release Time5ms
FeaturesInsulation - Class F, Sealed - Flux Protection
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power360 mW
Coil Resistance1.6 kOhms
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T7CV5D-24
Related LinksT7CV, T7CV5D-24 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
T7CV5D-24 Details Description
Related parts for T7CV5D-24
IC AMP HBT SIGE 5000MHZ SOT-86 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 2.3W MONO 14SON datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS W/PINS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 450V SCREW datasheet.pdf
IC 3V 10-BIT FRONT END 48-TQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT CXP 84POS W/LT PIPE datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT PIN datasheet.pdf