Powerex Inc. T820029004DH
T820029004DH picture photo
Mfg. Part Number
T820029004DH
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
SCR PHASE CTRL MOD 200V 900A
Datasheet Download
T820029004DH.pdf
Availability of T820029004DH
QUANTITY
T820029004DH Order Process
Ship out your order
Specifications of T820029004DH
Internal Part NumberEIS-T820029004DH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileKey Features and Advantages for Using POW-R-BLOK™ Modules
Standard Package4
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBulk
StructureSingle
Number of SCRs, Diodes1 SCR
Voltage - Off State200V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - On State (It (AV)) (Max)900A
Current - On State (It (RMS)) (Max)1410A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)13700A, 15000A
Current - Hold (Ih) (Max)-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTO-200AC, B-PUK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T820029004DH
Related LinksT82002, T820029004DH Datasheet, Powerex Inc. Distributor
T820029004DH Details Description
Related parts for T820029004DH
CAP FILM 0.03UF 2% 160VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN TNC PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC REG LDO 3V/2.85V 0.3A 8MLF datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 6NS 100TQFP datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 ESD 8NSOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG VIOLET 5000' datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T datasheet.pdf
VARISTOR 900V 5KA DISC 14MM datasheet.pdf