ST T835-600B-TR
T835-600B-TR picture photo
Mfg. Part Number
T835-600B-TR
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 600V 8A DPAK
Datasheet Download
T835-600B-TR.pdf
Availability of T835-600B-TR
QUANTITY
T835-600B-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of T835-600B-TR
Internal Part NumberEIS-T835-600B-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsT835 View All Specifications
Product Training ModulesAC Switches Family, Part One
AC Switches Family, Part Two
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
SeriesSnubberless™
PackagingTape & Reel (TR)
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)8A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)80A, 84A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Current - Hold (Ih) (Max)35mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageD-Pak
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T835-600B-TR
Related LinksT835-6, T835-600B-TR Datasheet, ST Distributor
T835-600B-TR Details Description
Related parts for T835-600B-TR
IC DUAL DIFF COMP 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 210K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC LI-ION BATT PROTECT 8-TSSOP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 12.6A 8DSO datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 16A DO4 datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf