Vishay/Sprague T83B476K6R3EZZL
T83B476K6R3EZZL picture photo
Mfg. Part Number
T83B476K6R3EZZL
Brief Description
CAP TANT 47UF 6.3V 10% 1411
Datasheet Download
T83B476K6R3EZZL.pdf
Availability of T83B476K6R3EZZL
QUANTITY
T83B476K6R3EZZL Order Process
Ship out your order
Specifications of T83B476K6R3EZZL
Internal Part NumberEIS-T83B476K6R3EZZL
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)550 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.11mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T83B476K6R3EZZL
Related LinksT83B476, T83B476K6R3EZZL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T83B476K6R3EZZL Details Description
Related parts for T83B476K6R3EZZL
FUSE HLDR BLADE 125V 15A PNL MNT datasheet.pdf
XDS510 CLASS USB EMULATOR datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 20% 2312 datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 50VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 240W datasheet.pdf