Vishay/Sprague T86C105K050EASL
T86C105K050EASL picture photo
Mfg. Part Number
T86C105K050EASL
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1UF 50V 10% 2312
Datasheet Download
T86C105K050EASL.pdf
Availability of T86C105K050EASL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T86C105K050EASL Order Process
Ship out your order
Specifications of T86C105K050EASL
Internal Part NumberEIS-T86C105K050EASL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 08/Dec/2014
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T86
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.7 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesCOTS, Fail Safe with Built-in Fuse
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T86C105K050EASL
Related LinksT86C105, T86C105K050EASL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T86C105K050EASL Details Description
Related parts for T86C105K050EASL
CONN PLUG 10POS DIP .100 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
6POS PLUG PNL MNT 22-18 NO GSKT datasheet.pdf
RES 22.3K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
PFLEX SMT HDR W PEGS AU 22POS datasheet.pdf
Connector Socket 70 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 150MA SOT23 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN D-SUB RCPT 37POS VERT datasheet.pdf