Vishay/Sprague T86C106M016EBAL
T86C106M016EBAL picture photo
Mfg. Part Number
T86C106M016EBAL
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 16V 20% 2312
Datasheet Download
T86C106M016EBAL.pdf
Availability of T86C106M016EBAL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T86C106M016EBAL Order Process
Ship out your order
Specifications of T86C106M016EBAL
Internal Part NumberEIS-T86C106M016EBAL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 08/Dec/2014
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T86
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)700 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesCOTS, Fail Safe with Built-in Fuse
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T86C106M016EBAL
Related LinksT86C106, T86C106M016EBAL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T86C106M016EBAL Details Description
Related parts for T86C106M016EBAL
MOSFET N-CH 30V 42A TO-220AB datasheet.pdf
Connector Header 5 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 200MW SOT323 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 300V 70A ISOPLUS247 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES 976K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PST 25A 50V datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 6.3V 20% 2812 datasheet.pdf
IC HUB CTLR USB 3.0 64QFN datasheet.pdf
CONN HDR 45POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf