Vishay/Sprague T86C474K050EAAS
T86C474K050EAAS picture photo
Mfg. Part Number
T86C474K050EAAS
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 0.47UF 50V 10% 2312
Datasheet Download
T86C474K050EAAS.pdf
Availability of T86C474K050EAAS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T86C474K050EAAS Order Process
Ship out your order
Specifications of T86C474K050EAAS
Internal Part NumberEIS-T86C474K050EAAS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 08/Dec/2014
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T86
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)6.7 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesCOTS, Fail Safe with Built-in Fuse
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T86C474K050EAAS
Related LinksT86C474, T86C474K050EAAS Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T86C474K050EAAS Details Description
Related parts for T86C474K050EAAS
CONN HEADER R/A .100 15POS 15AU datasheet.pdf
IC MCU 16/32B 512K FLASH 144LQFP datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 6.5A/7.9A 8SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 70VC SOT23 datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 3KV X7R 1825 datasheet.pdf
DEVELOPMENT 1.27MM SKT 217-BGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 18POS CABLE PIN datasheet.pdf