Vishay/Sprague T86C475K025ESSL
T86C475K025ESSL picture photo
Mfg. Part Number
T86C475K025ESSL
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 25V 10% 2312
Datasheet Download
T86C475K025ESSL.pdf
Availability of T86C475K025ESSL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T86C475K025ESSL Order Process
Ship out your order
Specifications of T86C475K025ESSL
Internal Part NumberEIS-T86C475K025ESSL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 08/Dec/2014
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T86
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)1 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesCOTS, Fail Safe with Built-in Fuse
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T86C475K025ESSL
Related LinksT86C475, T86C475K025ESSL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T86C475K025ESSL Details Description
Related parts for T86C475K025ESSL
CAP CER 220PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 700V TO220AB datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC .094DIA TINLEAD datasheet.pdf
IC REG BCK BOOST 2.5V 1.3A 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 470PF 200V 1111 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
IC CLK GEN VCXO PROGR 32QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 1UF 100V 10% RADIAL datasheet.pdf