Vishay/Sprague T86C685K016EASS
T86C685K016EASS picture photo
Mfg. Part Number
T86C685K016EASS
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 16V 10% 2312
Datasheet Download
T86C685K016EASS.pdf
Availability of T86C685K016EASS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T86C685K016EASS Order Process
Ship out your order
Specifications of T86C685K016EASS
Internal Part NumberEIS-T86C685K016EASS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 08/Dec/2014
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T86
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)2 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesCOTS, Fail Safe with Built-in Fuse
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T86C685K016EASS
Related LinksT86C685, T86C685K016EASS Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T86C685K016EASS Details Description
Related parts for T86C685K016EASS
MODULE FEMALE 3POS CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES 82 OHM 1W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
THRU-BEAM W/ 0.3M PIGTAIL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 43A DPAK datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY (BLACK) datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 31POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf