Vishay/Sprague T86D225K050ESAS
T86D225K050ESAS picture photo
Mfg. Part Number
T86D225K050ESAS
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 50V 10% 2917
Datasheet Download
T86D225K050ESAS.pdf
Availability of T86D225K050ESAS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T86D225K050ESAS Order Process
Ship out your order
Specifications of T86D225K050ESAS
Internal Part NumberEIS-T86D225K050ESAS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 08/Dec/2014
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T86
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.1 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesCOTS, Fail Safe with Built-in Fuse
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T86D225K050ESAS
Related LinksT86D225, T86D225K050ESAS Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T86D225K050ESAS Details Description
Related parts for T86D225K050ESAS
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM 10.8VC DO204AC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
THYRISTOR INV 400A 1400V TO200AB datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 10% 1411 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 450MA 240 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 5V 10UA datasheet.pdf