Vishay/Sprague T86D475M050ESSS
T86D475M050ESSS picture photo
Mfg. Part Number
T86D475M050ESSS
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 50V 20% 2917
Datasheet Download
T86D475M050ESSS.pdf
Availability of T86D475M050ESSS
QUANTITY
T86D475M050ESSS Order Process
Ship out your order
Specifications of T86D475M050ESSS
Internal Part NumberEIS-T86D475M050ESSS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.1 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T86D475M050ESSS
Related LinksT86D475, T86D475M050ESSS Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T86D475M050ESSS Details Description
Related parts for T86D475M050ESSS
RES SMD 205 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 50POS datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL RGHT WK datasheet.pdf
TVS DIODE 47VWM 77VC DO13 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 500MW DO35 datasheet.pdf
RES SMD 612 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 3.2A SC88 datasheet.pdf
OSC MEMS 133.3300MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf