Vishay/Sprague T86D476K016ESSS
T86D476K016ESSS picture photo
Mfg. Part Number
T86D476K016ESSS
Brief Description
CAP TANT 47UF 16V 10% 2917
Datasheet Download
T86D476K016ESSS.pdf
Availability of T86D476K016ESSS
QUANTITY
T86D476K016ESSS Order Process
Ship out your order
Specifications of T86D476K016ESSS
Internal Part NumberEIS-T86D476K016ESSS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)700 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T86D476K016ESSS
Related LinksT86D476, T86D476K016ESSS Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T86D476K016ESSS Details Description
Related parts for T86D476K016ESSS
RES 2.7K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 75 OHM 0804 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 22PF 25V 0805 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
TAPE ALUMINUM FOIL 2" X 60YD datasheet.pdf
TERM BLOCK PROTECT COVER 190MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 450V SCREW datasheet.pdf