Vishay/Sprague T86E476K020EAAL
T86E476K020EAAL picture photo
Mfg. Part Number
T86E476K020EAAL
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 47UF 20V 10% 2917
Datasheet Download
T86E476K020EAAL.pdf
Availability of T86E476K020EAAL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T86E476K020EAAL Order Process
Ship out your order
Specifications of T86E476K020EAAL
Internal Part NumberEIS-T86E476K020EAAL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 08/Dec/2014
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T86
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)300 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeE
FeaturesCOTS, Fail Safe with Built-in Fuse
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T86E476K020EAAL
Related LinksT86E476, T86E476K020EAAL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T86E476K020EAAL Details Description
Related parts for T86E476K020EAAL
PCB COPPER CLAD POS 3X4.5"1 SIDE datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP datasheet.pdf
SCREWDRIVER PHILLIPS #1 7.52" datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
JUMPER CORDSET 16A 2.0M V-LOCK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
DIN-POWER H15MT-1C2-1 datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL GOLD 54POS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 143 OHM 1% 30W datasheet.pdf
NTC 1000 OHMS 10% 1206 datasheet.pdf