TE Connectivity Potter & Brumfield Relays T90N1D42-12
T90N1D42-12 picture photo
Mfg. Part Number
T90N1D42-12
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 12V
Datasheet Download
T90N1D42-12.pdf
Availability of T90N1D42-12
QUANTITY
T90N1D42-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of T90N1D42-12
Internal Part NumberEIS-T90N1D42-12
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model7-1393208-7.pdf
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesT90
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current77mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)30A
Switching Voltage240VAC, 28VDC - Max
Turn On Voltage (Max)9 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time15ms
Release Time15ms
FeaturesInsulation - Class F
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power900 mW
Coil Resistance155 Ohms
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T90N1D42-12
Related LinksT90N1, T90N1D42-12 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
T90N1D42-12 Details Description
Related parts for T90N1D42-12
LED PNL MT 11/16" 5V WT YEL/GRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONNECTOR datasheet.pdf
IC MCU ARM 1MB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
CABLE MOD FLAT 6COND REEL 100' datasheet.pdf
SWITCH SNAP-ACTING datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
I-TRAC RA POWERHDR PF 11ROW W/RG datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
04 MODII HDR SR SFMT B/A CAP datasheet.pdf
DSUB 37 F SOD G TIN datasheet.pdf