TE Connectivity Potter & Brumfield Relays T92P7D12-12
T92P7D12-12 picture photo
Mfg. Part Number
T92P7D12-12
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 12V
Datasheet Download
T92P7D12-12.pdf
Availability of T92P7D12-12
QUANTITY
T92P7D12-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of T92P7D12-12
Internal Part NumberEIS-T92P7D12-12
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductT92 Series Relys
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package30
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesT92
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current141.67mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormDPST (2 Form A)
Contact Rating (Current)30A
Switching Voltage277VAC, 28VDC - Max
Turn On Voltage (Max)9 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time15ms
Release Time15ms
FeaturesInsulation - Class F
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power1.7 W
Coil Resistance86 Ohms
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T92P7D12-12
Related LinksT92P7, T92P7D12-12 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
T92P7D12-12 Details Description
Related parts for T92P7D12-12
CONN HEADER .100 SINGL R/A 1POS datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1.25A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
IC COUNTER DIVIDE X12 14SOIC datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V I2PAK datasheet.pdf
RES SMD 0.047 OHM 1% 1/4W 1220 datasheet.pdf
COVER HINGED STRAIGHT 8X8X18" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf