Vishay/Sprague T95C107K016CZSS
T95C107K016CZSS picture photo
Mfg. Part Number
T95C107K016CZSS
Brief Description
CAP TANT 100UF 16V 10% 2812
Datasheet Download
T95C107K016CZSS.pdf
Availability of T95C107K016CZSS
QUANTITY
T95C107K016CZSS Order Process
Ship out your order
Specifications of T95C107K016CZSS
Internal Part NumberEIS-T95C107K016CZSS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)600 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2812 (7132 Metric)
Size / Dimension0.280" L x 0.126" W (7.10mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95C107K016CZSS
Related LinksT95C107, T95C107K016CZSS Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95C107K016CZSS Details Description
Related parts for T95C107K016CZSS
HEAT SHRINK ASST 1/16" X 6" datasheet.pdf
RES SMD 49.9OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 23POS R/A .100 TIN datasheet.pdf
CONN IDC SOCKET 34POS 30GOLD datasheet.pdf
POT 50K OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf