Vishay/Sprague T95C107K016LZSL
T95C107K016LZSL picture photo
Mfg. Part Number
T95C107K016LZSL
Brief Description
CAP TANT 100UF 16V 10% 2812
Datasheet Download
T95C107K016LZSL.pdf
Availability of T95C107K016LZSL
QUANTITY
T95C107K016LZSL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95C107K016LZSL
Internal Part NumberEIS-T95C107K016LZSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)90 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2812 (7132 Metric)
Size / Dimension0.280" L x 0.126" W (7.10mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)