Vishay/Sprague T95D107K016LSAS
T95D107K016LSAS picture photo
Mfg. Part Number
T95D107K016LSAS
Brief Description
CAP TANT 100UF 16V 10% 2917
Datasheet Download
T95D107K016LSAS.pdf
Availability of T95D107K016LSAS
QUANTITY
T95D107K016LSAS Order Process
Ship out your order
Specifications of T95D107K016LSAS
Internal Part NumberEIS-T95D107K016LSAS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)140 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.293" L x 0.170" W (7.40mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95D107K016LSAS
Related LinksT95D107, T95D107K016LSAS Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95D107K016LSAS Details Description
Related parts for T95D107K016LSAS
RES SMD 3K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN FFC VERT 39POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
50W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
XCEDE HD LEFT 4PVH 8 COL WK datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V datasheet.pdf