Vishay/Sprague T95D685K050CSSL
T95D685K050CSSL picture photo
Mfg. Part Number
T95D685K050CSSL
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 50V 10% 2917
Datasheet Download
T95D685K050CSSL.pdf
Availability of T95D685K050CSSL
QUANTITY
T95D685K050CSSL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95D685K050CSSL
Internal Part NumberEIS-T95D685K050CSSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T95
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)450 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.293" L x 0.170" W (7.40mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95D685K050CSSL
Related LinksT95D685, T95D685K050CSSL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95D685K050CSSL Details Description
Related parts for T95D685K050CSSL
CONN HEADER .100" 28POS SNGL TIN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1200V 0.6A TO-263 datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 220PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
ADC 12BIT 8CH 500KSPS 16-TSSOP datasheet.pdf
CLIP ALLIGATOR STEEL 10A datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 3.81MM R/A BK datasheet.pdf