Vishay/Sprague T95R106K050CSAS
T95R106K050CSAS picture photo
Mfg. Part Number
T95R106K050CSAS
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 50V 10% 2824
Datasheet Download
T95R106K050CSAS.pdf
Availability of T95R106K050CSAS
QUANTITY
T95R106K050CSAS Order Process
Ship out your order
Specifications of T95R106K050CSAS
Internal Part NumberEIS-T95R106K050CSAS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T95
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)650 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95R106K050CSAS
Related LinksT95R106, T95R106K050CSAS Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95R106K050CSAS Details Description
Related parts for T95R106K050CSAS
CONN HEADER 3MM 4POS R/A GOLD datasheet.pdf
JTAG-BOOSTER FOR ARM7TDMI 3.3V datasheet.pdf
SW ROTARY 4DECK NONSHORT 125V datasheet.pdf
RES SMD 1.69K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 5.11KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT datasheet.pdf
COMBO 13W3 F PCB R/A G 75O TIN datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/4W 0.01% AXIAL datasheet.pdf