Vishay/Sprague T95R127M010ESAL
T95R127M010ESAL picture photo
Mfg. Part Number
T95R127M010ESAL
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 120UF 10V 20% 2824
Datasheet Download
T95R127M010ESAL.pdf
Availability of T95R127M010ESAL
QUANTITY
T95R127M010ESAL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95R127M010ESAL
Internal Part NumberEIS-T95R127M010ESAL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T95
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)70 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95R127M010ESAL
Related LinksT95R127, T95R127M010ESAL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95R127M010ESAL Details Description
Related parts for T95R127M010ESAL
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 6 Circuit 0.315" (8.00mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK SPADE FLANGE #6 UNINS datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
RES 806 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf