Vishay/Sprague T95R156M035CSAL
T95R156M035CSAL picture photo
Mfg. Part Number
T95R156M035CSAL
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 15UF 35V 20% 2824
Datasheet Download
T95R156M035CSAL.pdf
Availability of T95R156M035CSAL
QUANTITY
T95R156M035CSAL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95R156M035CSAL
Internal Part NumberEIS-T95R156M035CSAL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T95
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)190 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95R156M035CSAL
Related LinksT95R156, T95R156M035CSAL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95R156M035CSAL Details Description
Related parts for T95R156M035CSAL
RES SMD 56.2 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONN HEADER 4 POS R/A SMD 1.0MM datasheet.pdf
FINISHING WHEEL 16X4X12" 6A CRS datasheet.pdf
CONN HDR 66POS 2.54MM T/H TIN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP FILM 0.0024UF 5% 2000VDC AXI datasheet.pdf