Vishay/Sprague T95R156M050HSAS
T95R156M050HSAS picture photo
Mfg. Part Number
T95R156M050HSAS
Brief Description
CAP TANT 15UF 50V 20% 2824
Datasheet Download
T95R156M050HSAS.pdf
Availability of T95R156M050HSAS
QUANTITY
T95R156M050HSAS Order Process
Ship out your order
Specifications of T95R156M050HSAS
Internal Part NumberEIS-T95R156M050HSAS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)400 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95R156M050HSAS
Related LinksT95R156, T95R156M050HSAS Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95R156M050HSAS Details Description
Related parts for T95R156M050HSAS
RES SMD 620K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 21.5VC SMA datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A SMAE datasheet.pdf
RES SMD 76.8K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 20% 1206 datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf